Főlap
Bemutatkozás
Elérhetőség
Kapcsolatok
Naptár
Fórumok:
Szívességbank
Hírek-programok
Beszélgessünk!
Levelezőlisták:
Albertfalva
Újbuda
2009.

Összefoglaló

2010.

01.07 Emlékeztető

01.25 Beszámoló
02.17- Kunbábony
04.01. Média

Összefoglaló az Albertfalvi Szomszédsági Önkéntesek 2009 évi munkájáról.

 

A múlt év februárjában indult közösségfejlesztési program eredményeként egy szűk kis csoport kezdett önkéntes munkát végezni Albertfalván.

A ténylegesen feladatot vállaló és végzők száma 7 fő.

Vállalásaink, illetve kezdeményezéseink az év során a következők voltak:

Az albertfalvai posta visszaállítása, illetve postai szolgáltatás szervezésének kezdeményezése

Ebben többen is próbálkoztunk eleddig sikertelenül, pedig ez az itt élő idősek egyik nagy gondja oldódna meg, ha az önkormányzat erre megoldást találna. Javaslat csatolva.

Ez ügyben Szabó Éva, Habán Ildikó és Kaposvári Mari dolgozott.

Gábor Józsefné, Irén társunk több fordulóban is kísérletet tett, a Kondorosi út Csurgói út környékén kialakult közlekedési dugóknak az utcák egyirányúsításával történő felszámolására. dr. Bács Márton alpogármester úr az önkéntes társunk elképzelését támogatta, és térképpel ellátott kérelmét intézkedésre átadta a Városüzemeltetési Igazgatóság Városüzemeltetési Osztályának. Ügyintéző: Borsodi László.

Több fordulót követően jelenleg birtokában van Szőke Gábor igazgató úr 2009. október 27-én kelt levele, amelyben ígéretet tesz a javasolt közlekedési megoldás 2010 évi költségvetésben való szerepeltetésére. Kitartását remélhetően siker koronázza. Környezetében több nyugdíjas szomszédjának ajánlott elfoglaltságot programot, akik azóta rendszeresen igénybe veszik a közösségi ház és a 60+ program által kínált lehetőségeket.

Szomszédsági önkéntesként szerettünk volna csatlakozni a közterek takarítási akciójához, amiben szívesen részt vettek volna a Bükköny utcai óvodások is. Azonban a Prizma KFT-től csak három szemetes-zsákot kaphattunk volna egy 6-8 lépcsőházas 10 emeletes épületre vetítve, ennél többet csak pénzért lehetett vásárolni. Ezért a nagyobb lakóközösségek bevonását nem lehetett megszervezni Rauscher Nelli nem adta fel és többszöri sikertelen próbálkozás után saját pénzén vásárolt zsákokat és a házuk környékét rendbe tették, de a közösségfejlesztés szempontjából is hasznos, az akció teljes településrészre való kiterjesztése nem sikerült.

Gábor Józsefné, Irén társunk a Kondorosi  úton lakik, amely családi házas környék, és

felvilágosító munkájának következtében, az ott lakók szintén saját pénzükön megvásárolt  szemetes-zsákok segítségével, a házuk körül lévő terület tisztántartásával folyamatosan törődnek.

Gábor Józsefné, Irén önkéntes társunk az Önkormányzat által indított, színházjáró program sikerének érdekében felvilágosító tevékenységet  végzett a lakókörnyezetében. Ennek eredményeképpen, a Kondorosi 68, a Kondorosi út 63.  a Takaros u. 5.  Nándorfejérvár köz 2 szám alatti lakosok, (összesen 7 fő egyszerre jelentkeztek a színházjárásra,)  együtt vettek bérletet, és együtt megy 7 fő szomszéd a színházba.

Hasonló próbálkozás volt – szintén Kaposvári Mari részéről- Albertfalva virágosabbá tételére való törekvés, de a Polgármester úr által felajánlott 200.000,- Ft-ból olyan kevés palántát lehetett volna vásárolni, amelynek nem lett volna a településrész arculatát látható módon megváltoztató eredmény. A sikertelenség annak is köszönhető, hogy ebben a próbálkozásunkban ügyetlenebbek voltunk.

Kaposvári Mari vállalta a tanítani-tanulni szívesség program meghirdetését és gondozását, de ez sajnálatos módon nem talált visszhangra Albertfalván. A kezdeményezéshez viszont csatlakozott Dr Lázár Szilvia bőrgyógyász szakorvos, aki felajánlotta, hogy az önkéntesek részére szervez egy bőrbetegségek felismerését, azok megelőzését és kezelését segítő 6x 2 órás tanfolyamot a Humánszolgáltató Központban, amelyet a három településrészen dolgozók közül 11-en elvégeztünk, és igen hasznos ismeretekkel gazdagodtunk. KÖSZÖNET ÉRTE! Felajánlotta, hogy 2010 márciusában ismét kész egy társaságot oktatni.

Önkénteseink közül négyen vettek részt a az Őrmezei Közösségi Ház által szervezett tabajdi alkotótáborban is, de szervezésük révén Albertfalváról összesen 11-en voltak a minden elismerést megérdemlő egy hetes programon.

Rauscher Nelli és János a parkolási anarchiát szerették volna felszámolni azzal, hogy társadalmi munkában felfestik a parkolóhelyeket a lakásszövetkezeti házuk előtt, de mivel ez közterület nem engedélyezhette a lakásszövetkezet és a kerületi közterület felügyelet sem járult hozzá, miközben a helyzet tarthatatlanná vált. Kezdeményezték a színesfém tolvajok által ellopott tűzoltást szolgáló oszlopok és csövek fedeleinek zárókupakjainak pótlásának megoldását, mert tűz esetén ebben az állapotukban használhatatlanok és életveszély elhárítására alkalmatlanok, de nem sikerült megoldást találniuk.

Herczeg Lászlóné, Magdi következetes utánjárásának köszönhetően sikerült érvényt szerezni az Önkormányzat által hozott, a március elsejével hatályba lépett, -az INOK-ban megállapított étkezési és gondozási díj mérséklésére vonatkozó- rendeletnek és az ESZI ugyan három hónapos késéssel, de visszafizette a többletfizetésből adódó különbségeket.

A szomszédsági önkéntesek jelentős munkát végeztek a 60+ mozgalom és az ehhez kötődő programok népszerűsítésében, konkrét szervezéssel és személyes részvétellel is.

A három településrészen indult közösségfejlesztés jelentős hozadéka, hogy megismerkedhettünk a másik két térségben működő társainkkal. Elsősorban a gazdagréti önkéntesekkel, akikkel a havi közös találkozókon túl is rendszeresen látogatjuk egymás rendezvényeit és megbeszélhetjük tapasztalatainkat, terveinket egymással. Reméljük a lágymányosi részen is kialakul egy aktívabb csoport, és Harmath Kálmánnak lesznek jó szövetségesei. Igen fontos együttműködés alakul a médiával foglalkozó csoporttal is.

A Közösségfejlesztők Egyesületével végzett együttes munkának kétségtelen eredményei vannak.

A kunbábonyi alapképzés igen hasznos muníciót adott az induláshoz és az istenkúti egyesület képviselői által tanított ismeretek is jól beépíthetők voltak saját feladataink ellátásába, elsősorban módszertani szempontból. A Debrecen - Csapókertről érkezett közösségfejlesztővel folytatott tapasztalatcsere is fontos találkozó volt, mert bíztatást adott arra, hogy érdemes összefogni és hosszú távon eredményes lehet az önkéntesek munkája. 2010-ben, ugyan már „saját lábra álltunk”, de szükségesnek véljük az időszakos szakmai módszertani konzultációkat, illetve képzésben való részvétel lehetőségét.

Az Önkormányzattal való kapcsolattartás, kommunikáció kisebb zökkenőkkel ugyan de működik. Jó lenne elérni, hogy az illetékes szervezetek a hozzáforduló önkéntesek által írt levelekre minden esetben válaszoljanak.

Reméljük, hogy saját térségünkben is módunk lesz újabb önkéntesek bevonására ez évben és bízunk az újabb három településrészen elindult közösségfejlesztés sikerében is.

Összességében pedig abban, hogy az e korosztályt képviselő önkéntesek tudása, tapasztalata, példája, energiái hasznosulnak egy olyan, a helyi társadalom civil életét gazdagító folyamatban, aminek most még csak az elején vagyunk, de nagy szükség van rá.

A szomszédsági önkéntesek munkája és a 60+ Program együttesen minőségi előrelépést eredményezhet a nyugdíjas korosztály fizikai és lelki egészségének és életminőségének megőrzésében is.

Albertfalván megbízható hátteret jelent a közösségi ház az önkéntesek munkájához részben a  technikai jellegű feltételek biztosításával, részben szervezési feladatok vállalásával.

Budapest 2010. január 15.

 

Kaposvári Mari
az Albertfalvi Szomszédsági Önkéntesek képviseletében 


web: Ludvig Zsóka