Főlap
Bemutatkozás
Elérhetőség
Kapcsolatok
Naptár
Fórumok:
Szívességbank
Hírek-programok
Beszélgessünk!
Levelezőlisták:
Albertfalva
Újbuda
2009.

Összefoglaló

2010.

01.07 Emlékeztető

01.25 Beszámoló
02.17- Kunbábony
04.01. Média

 

60+ "A 60 éven felüliek száma Újbudán eléri a 40.000 főt. Az idősödés nem egyenlő a betegségekkel és nem szociális kérdés csupán, ezért Újbuda Önkormányzata kidolgozta az idősek életminőségét javító, közéleti szerepét és érdekeinek érvényesítését támogató Újbuda 60+ elnevezésu programját, hiszen az idős emberek tapasztalatukkal, tudásukkal, a kerület múltjának tanúiként, olyan értéket képviselnek, amelyek méltán teszik őket minden közösség megbecsült tagjaivá. A kezdeményezés a szervezeti keretek biztosításával, szervezési feladatok ellátásával, valamint különböző programok, és kedvezmények indításával járul hozzá a kerületben élő hatvan évüket betöltött polgárok életminőségének javulásához."
http://www.ujbuda.hu/60plusz

Közösségfejlesztő program indult Újbudán a 60+ keretében.

Belőlük alakul ki az a Szomszédsági Önkéntes Hálózat, amely beindítja, illetve folyamatosan fejleszti a kisebb és nagyobb közösségek tevékenységét.
http://www.ujbuda.hu/hirek.php?articleid=2290

 

Hogyan indult?

Újbudán

Albertfalván


Újbudán

Újbuda 60+ szomszédsági önkéntes hálózat Újbuda Önkormányzatának kezdeményezésére, a Közösségfejlesztők Egyesülete szakmai vezetésével közösségfejlesztő program indult 2008 végén a XI. kerület három városrészében: Albertfalván, Gazdagréten és Lágymányoson.

A cél az, hogy a kerületben élő 60 év felettiek megszervezzék saját közösségeiket, maguk mondják meg, mire van szükségük, és megmutassák, hogy tudásukkal, tapasztalatukkal, energiájukkal tudják segíteni egymást, a fiatalokat és az egész lakóközösséget.

A helyi öntevékenység és érdekképviselet összefogói és motorjai a szomszédsági önkéntesek (önkéntes közösségi munkások).

(2008.) év novembere óta e három városrészben közel 200 interjú készült, hogy az itt élő idősek véleményét megismerjük. Ezek után több nyilvános beszélgetést szerveztünk azért, hogy az interjúkat összegezzük, tanulságaikat az érdeklődőkkel megbeszéljük, és közösen körvonalazzuk a szomszédsági önkéntesek lehetséges szerepét és feladatait a városrészekben feltárt szükségletekből kiindulva.

(2009.) Február végén pedig azok, akik elhatározták, hogy lakókörnyezetükben szomszédsági önkéntesként tevékenykednének, egy több napos felkészítő képzésen vettek részt.

A tavaszi hónapokban (2009.) a programot támogató közösségfejlesztők rendszeresen találkoznak a szomszédsági önkéntesekkel városrészi és kerületi szinten is, hogy további képzéssel, tanácsokkal, kapcsolatépítéssel segítsék önkéntes munkájuk az első lépéseit. A szomszédsági önkéntesek terveiről, lépéseiről és eredményeiről a megalakuló kerületi 60+ Nyilvánosság Csoport fogja tudósítani a lakosokat és a közvéleményt. Terveink szerint a 60+ Szomszédsági Önkéntes Hálózat kerületi bemutatkozására már (2009.)nyár elején sor kerülhet. (Forrás)


fel

 

Albertfalván

Kedves Kíváncsi Kortárs és Érdeklődő Fiatalabb Nemzedék!

A Szomszédsági Önkéntes hálózat szerveződése 2008 telén kezdődött, amikor Újbuda Önkormányzatának felkérésére -a 60+ Program részeként- a Közösségfejlesztők Egyesületének megbízottai felkerestek nyugdíjasokat Albertfalván, Lágymányoson és Gazdagréten és interjúkat készítettek arról, hogy milyennek látják lakóhelyük helyzetét, az itt élő idősek problémáit és milyen megoldásokra lenne szükség.

Azt is megkérdezték, hogy lenne e kedvük szomszédsági önkéntesként feladatot vállalni a helyi érdekek képviseletében, a környezetükben élő időseket érintő információk átadásában, a 60+ program által nyújtott lehetőségek népszerűsítésében, önszerveződő helyi közösségek kialakításában.

Az első körben jelentkező önkéntesek 2009 februárjában egy képzésen vettek részt Kunbábonyban a Civil Kollégiumban, ahol szakmai alapismeretekkel, máshol működő tapasztalatokkal és nem utolsósorban egymással megismerkedve megkezdték a lakóhelyükön problémának tartott feladataik számbavételét.

Akkoriban Albertfalván 9, Gazdagréten 7 és Lágymányoson 6 fő kezdte meg önkéntes munkáját a szomszédsági önkéntes hálózatban.

2010-ben folytatódott az önkéntes hálózat bővítése Őrmezőn és Kelenföldön is. Tevékenységünk lényege a lokálpatriotizmus, civilek vagyunk, pártpolitikához semmilyen módon nem kötődünk, mindenki iránt nyitottak vagyunk, akik a szűkebb környezetükben lakó idősek jobb életminőségéért tenni kívánnak.

A három térség önkéntesei havonta egyszer találkoznak saját településrészükön és együttesen is, hogy tapasztalataikat kicserélhessék, illetve tájékozódjanak tevékenységüket segítő ismeretekről és lehetőségekről. Az elmúlt évben végzett munkánkról, ez évi terveinkről tájékozódhat dokumentumainkból.

Kaposvári Dénesné Mari


fel
web: Ludvig Zsóka