Főlap
Bemutatkozás
Elérhetőség
Kapcsolatok
Naptár
Fórumok:
Szívességbank
Hírek-programok
Beszélgessünk!
Levelezőlisták:
Albertfalva
Újbuda
2009.

Összefoglaló

2010.

01.07 Emlékeztető

01.25 Beszámoló
02.17- Kunbábony
04.01. Média
09.02. Városüz-ről

Az önkéntes polgárok kérdései:

 

Albertfalvi Szomszédsági Önkéntes Hálózat által felvetett gondok melynek orvoslásában segítséget kértünk kérünk:

 

1.     A posta hiánya krónikus gondot jelent az idős és nehezen mozgó lakósoknak, ezért ennek a témának a további napirenden való tartását egyöntetűen támogatták és megoldást várnak az önkormányzattól: Külön nehézséget okoz, hogy alacsony padlós jármű sem a Savoya Park sem a Fehérvári úti posta irányába nem közlekedik, ahol a csekkek, levelek feladhatók lennének. A 114-213-214-es buszcsalád közlekedtet ugyan alacsony padlós járatokat, de az nem tesz egy rövid kanyart a Savoya Park felé, ahol a legközelebbi posta van.

Ezen kérésünket Lakos Imre képviselő úrnak is felvetettük, aki a BKV illetékesétől azt a választ kapta és ezt továbbította nekünk is, hogy a BKV ezen nem tud (akar) segíteni, szerinte elegendő a 18-as villamos az eljutáshoz.

Támogatnák egy mobil postai szolgáltatás működtetését is heti egy-két alkalommal, az autók meghatározott időben a térség két három pontján megállva felvehetnék a postai küldeményeket és a csekkbefizetéseket. Valamelyik megoldás számításba jöhet?

Válasz: Igazgatóságunk csak továbbíthatja a kérést a BKV-nak, de várhatóan ugyanaz a válasz érkezik, mint amit alpolgármester úr kapott. Önkormányzatunk nem áll kapcsolatba a Magyar Posta Zrt-vel, így mobil posta szolgáltatást nem tudunk nyújtani.

 

2.  Habán Ildikó továbbá azt is szorgalmazza, hogy a Kopaszi Gát park-együttes tömegközlekedéssel megközelíthető legyen, az idősek is –akik nem tudnak sokat gyalogolni- élvezhessék ezt az igazán szép környezetet. Van-e erre elképzelés?

Válasz: A tömegközlekedési eszközök forgalmi szervezése, valamint a felmerülő problémák és lakossági bejelentések kezelése a BKV Zrt. hatáskörébe tartozik.

 

3.        Gábor Józsefné, Irén társunk több fordulóban is kísérletet tett, a Kondorosi út Csurgói út környékén kialakult közlekedési dugóknak az utcák egyirányúsításával történő felszámolására. Több fordulót követően jelenleg birtokában van dr. Bács Márton alpolgármester úr levele, amelyben ígéretet tesz a javasolt közlekedési megoldás ezévi költségvetésben való szerepeltetésére. Kitartását remélhetően siker koronázza, értesítést kapott arról, hogy az Önkormányzat ezévi költségvetésében szerepelteti az egyirányúsítás megoldását. Hol tart most ez a téma?

Válasz: A Kondorosi út egyirányúsítása nem szerepel az idei évi költségvetésben, ez évi megvalósulását a Képviselő-testület nem támogatta, jövő évi szakmai javaslataink között ismételten szerepeltetni fogjuk.

 

4. Szomszédsági önkéntesként szerettünk volna csatlakozni a közterek takarítási akciójához, amiben szívesen részt vettek volna a Bükköny utcai óvodások is. Azonban a Prizma KFT-től csak három szemetes-zsákot kaphattunk volna egy 6-8 lépcsőházas 10 emeletes épületre vetítve, ennél többet csak pénzért lehetett vásárolni. Ezért a nagyobb lakóközösségek bevonását nem lehetett megszervezni Rauscher Nelli nem adta fel és többszöri sikertelen próbálkozás után saját pénzén vásárolt zsákokat és a házuk környékét rendbe tették, de a közösségfejlesztés szempontjából is hasznos, az akció teljes településrészre való kiterjesztése nem sikerült.

Hogyan lehetne azt megoldani, hogy legyenek gyűjtőzsákok, kesztyűk, és szemét szedő botok egy-egy ilyen akcióhoz?

Nem lehetne közmunkában ilyen szúró botokat készíttetni, hogy az idősek is segíthessenek?

Válasz: Az Önkormányzat szervezésében évente két alkalommal szervezünk "takarítást" ahol elsősorban a zöld hulladék és a kertekből kikerülő egyéb szemét összegyűjtése a cél az mellett, hogy a kerület szépítése is megtörténik. A munka dandárját a Prizma Kft. végzi, de a választókerületek lakosai is a képviselőn keresztül bekapcsolódhatnak a munkájukba. Minden alkalommal  kb. 5000 db FKF Zrt. feliratú zsák, 240 db konténer kerül felhasználásra a lakosság körében. Minden bizonnyal a legközelebbi alkalommal megtudjuk oldani az Önök kéréseit is.

 

5.      Ugyancsak a Rauscher házaspár szerette volna a Sáfrány utcai lakótömb előtti a parkolási anarchiát felszámolni azzal, hogy társadalmi munkában felfestik a parkolóhelyeket a lakásszövetkezeti házuk előtt ami nem akadályozná a közlekedést, de mivel ez közterület nem engedélyezhette a lakásszövetkezet és a kerületi közterület felügyelet sem járult hozzá, miközben a helyzet tarthatatlanná vált. Mi történik, ha vesznek festéket és felfestik?

Válasz: A kerület forgalomtechnikai kezelője a Fővárosi Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztálya, megbízásukból a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. festi fel az engedélyezett helyeken a parkolókat, speciálisan erre a célra készített festékkel.

 

6.     Kezdeményezték a színesfém tolvajok által ellopott tűzoltást szolgáló oszlopok és csövek fedeleinek zárókupakjainak pótlásának megoldását, mert tűz esetén ebben az állapotukban használhatatlanok és életveszély elhárítására alkalmatlanok, de nem sikerült megoldást találniuk. Van erre javaslat?

Válasz: A tűzcsapok karbantartása a Fővárosi Vízművek Zrt., mint tulajdonos illetékességi körébe tartozik, ezért kértük Gazdagrét területén a tűzcsapok felülvizsgálatát és szükség szerinti javítását.

 

7.        Latinka-Bikszádi kislakótelep:

Jó-jó eltüntették végre a romhalmaz padokat a ház körül, ámde nincs egy alkalmatosság a házakkal körülvett szép téren (illetve egy roncs még van) ahol le lehetne ülni, lehetne beszélgetni, kicsit kimozdulva a lakásból, de mégis itthon. Tudnak-e róla, van-e tervbe véve, hogy lesz valami, és mikor?

Válasz: A Rátz L. lakótelep több részén vannak padok kihelyezve. Konkrét helyszín megjelölése esetén tudunk válaszolni, mivel sok helyen pont a lakok kérésére nem lettek padok pótolva.

 

Gazdagréti Szomszédsági Önkéntesek által feltett kérdések:

1.   Mikor kapnak a 60+ Szomszédsági önkéntesek a 2009. novemberi közmeghallgatáson feltett kérdéseikre választ? A jegyzőkönyv iktatószáma: I-15-254/2009. A jegyzőkönyv 36. oldalán ez áll: a kérdések 8 és 9 pontja a Városüzemeltetésre vonatkozik. Azt a Városüzemeltetési Osztály igazgatója fogja írásban megválaszolni. Mikor? Az eredeti kérdések ezek voltak:

- Kihez forduljunk, hogy Gazdagréten a Közösségi Ház és az Idősek Napközi Otthona előtti és az odavezető út teljes sötétségben van, a világítás hiánya miatt?

 - A legutóbbi gazdagréti új Közösségi Házzal kapcsolatos lakossági fórumon felvetődött, hogy a leégett „cserepes” iskola (Szent György) helyén kellene felépíteni az új Közösségi Házat. Itt adott lesz a parkolási lehetőség, nem zavarja a lakókat a zaj, mert irodaházak épültek a környékére, és itt van a legnagyobb közösségi élet már most is. Gazdagrét és vonzáskörzete (Sasad és Madárhegy) mára már tényleg igényelne egy nagyobb közösségi házat. Ez a javaslat szakmai szempontok alapján is reálisnak tűnik? Esetleg ebbe az irányba tolódik el az új Közösségi ház megvalósítása a sikertelen eladási kísérlet után?

 

Válasz: A Közösségi Ház és az Idősek Napközi Otthona körül kiépítendő közvilágítást a jövő évi közvilágítás-fejlesztési feladatok között javasolni fogjuk.

Egy évben egyszer, pénzeszköz átadással tudunk munkát rendelni a fővárosi közvilágítási hálózatot üzemeltető Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft.-től, amely cég egyben a hálózat tulajdonosa is. Az idei évre már megkötöttük a rendelkezésünkre álló keret terhére a szerződést, további  fejlesztési igényeket majd csak a jövő évi költségvetésben tudunk érvényesíteni.

 

2.  A Nyugdíjasház és a Tűzkő utca közötti téren lévő betonteknőben szeretnének egy egyszerű szökőkutat az ott lakók, amely köré virágokat lehetne telepíteni és esetleg 1-2 padot elhelyezni. Ez nagyban hozzájárulna a környék esztétikusabbá, élhetőbbé tételéhez. Nem tartanak igényt művészi alkotásra, utánanéztek a terv megvalósítása kb. 100.000 Ft-ba kerülne.

3.       Javasolják, hogy ez a Nyugdíjas ház és Tűzkő utca közötti, a Kaptató sétány (Gazdagrét Fő utcája!) mellett elhelyezkedő park legyen a nyugdíjasok parkja, mivel körülötte helyezkednek el az INO, Nyugdíjasház, orvosi rendelők, gyógyszertár stb. ahol nagyon sok idős ember megfordul.

2-3. kérdéshez Válasz: A Gazdagréti tér Nyugdíjasház és a sportpálya közötti szakaszára - beleértve a Kaptató sétány felső szakaszát is - egy komplex 3 ütemet magába foglaló kiviteli terv készült, amelynek I. ütemében a Nyugdíjasház melletti zöld területen egy bekerített pihenő épül az idősebb korosztály számára, valamint a Kaptató sétány mellett álló rossz állapotú támfalrendszer is megújul a 2010. év folyamán. Az Ön által említett betonteknő helyén - a terv II. ütem keretében - egy esztétikus kialakítású pihenő fog megvalósulni.

 

4.      Folytatják-e az eddig nagyon jól bevált egyirányúsírást a gazdagréti lakótelepen?

Válasz: A Gazdagérti lakótelepen az egyirányúsítások folytatódnak. Eddig a Regős utca – Regős kőz, utána a Törökugrató utca –Frankhegy utca került egyirányúsításra.

 

5.    Lesz –e folytatása a Zöld programnak ősszel, mennyiben érinthetik ezt a programot a változások?

Válasz: A Zöld programon belül a komposzt-keret osztására ősszel is sor fog kerülni.

 

6.    Mikor helyeznek el padokat az egész lakótelepen áthaladó Kaptató sétányon, ahol az idősek, betegek útközben meg tudnak pihenni?

Válasz: Az idei évben nem terveztük be ennek költségét, a jövő évi költségvetés készítésekor szakmai javaslataink között szerepeltetni fogjuk, de a döntés a képviselő - testület kezében van.

 

 7.       Mikor helyeznek el mobil WC-ket a játszótereken?

Válasz: Május 1- én kerültek kihelyezésre a mobil toalettek 25 játszótérre, október 31-ig lehetséges a használatuk.

 

 8.     Penny Market elé fekvőrendőrt szeretnének az ott vásárlók, és a környéken közlekedők a gyorshajtók miatt.

Válasz: Az elmúlt évek tapasztalatai alapján – melyet ebben a témában készült közlekedési szakvélemény is alátámaszt – megállapítható, hogy a forgalomcsillapító küszöbök nem váltották be  a hozzájuk fűzött reményeket. A forgalomcsillapító küszöbök alkalmazása terén az Önkormányzat a vonatkozó vizsgálat eredményeképpen és a szaktestületekkel egyetértésben arra a következtetésre jutott, hogy a magas építési, valamint magas fenntartási költségük ellenére a szabályosan megépített küszöbök sebesség és forgalomcsillapító hatása minimális. Tapasztalataink szerint csak nagyon rövid szakaszon keresztül csökkentik a járművezetők a sebességüket, ezzel szemben jelentős zajártalmat és légszennyeződést generálnak a jármű fékezése és gyorsítása során. Ennek alapján Önkormányzatunk nem támogatja új forgalomcsillapító küszöbök telepítését.

 

9.       A Rétköz utcában lakók szeretnék, ha traffipaxot szerelnének fel, mert nagyon sok a gyorshajtó, és egymással versenyző, életveszélyes helyzetet teremtő autós, amióta beépült a Gazdagréti tér feletti terület és megnőtt az Rétköz utca átmenő forgalma.

Válasz: A szabálytalankodó járművezetők – így a gyorshajtás – egyetlen hatásos ellenszere a helyszíni tettenérés. A XI. kerületi Rendőrkapitányság tájékoztatása szerint kapitányságuk nem rendelkezik saját sebességmérő készülékkel, de minden esetben felkérik a BRFK. Közlekedésrendészeti Főosztályát az ismételt sebességmérésekre, melyet rendszeresen végrehajtottak.

 

10.    Nem megoldott a Csíki-hegyek utcai iskola előtti átkelés, mivel a zebrák mindkét irányban az iskolától távol helyezkednek el, a két buszmegállóval egyetemben.  Hogyan lehet megoldani a gyerekek biztonságos átkelését tekintettel a Rétköz utca megnövekedett, gyors átmenő forgalmára?

Válasz: Az érintett területen a két gyalogátkelőhely egymástól mért távolsága nem éri el a 250 métert, újabb gyalogátkelőhely kijelölésére nincsen lehetőség, és nincsen szükség.

A gyalogátkelők létesítésének komoly kritériumai vannak, az úton haladó járműforgalom nagyságától és az utat keresztezni kívánó gyalogosok számától függ. Mindez tervezést, előzetes forgalom- és gyalogosszámlálást, fénymérést, esetleges közvilágítás kiépítést igényel, valamint az is feltétel, hogy a gyalogosok kiépített járdára érkezzenek. A Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztálya, mint a fővárosi utak forgalomtechnikai kezelője hozzájárulása után a Nemzeti Közlekedési Hatóság minden adat figyelembe vételével mérlegel, majd az engedélyt csak a feltételek együttes teljesülése után adja meg.

 

11.     Nyugdíjasház és az orvosi rendelők által körülzárt terület sétálóövezetnek készült, burkolata is olyan és járda sem épült emiatt. 55/027/2010.sz ügyiratuknak megfelelően a behajtani tilos táblát, kiegészítve kivéve engedéllyel rendelkezők kitették. A gond továbbra is az, hogy mindkét oldalon éjjel-nappal parkolnak és mivel senki nem ellenőrizi,  továbbra is nagy az átmenő forgalom. Javaslat: Behajtani és parkolni tilos, kivéve engedéllyel rendelkezők. Engedélyt pedig csak azok kapjanak, akiknek életkora és egészségi állapota ezt indokolja, és ott is lakik.

Válasz: A szabálytalankodó járművezetők egyetlen hatásos ellenszere a helyszíni tettenérés. Tisztában vagyunk az érintett területen megjelenő járművezetők átlagosnál gyakoribb szabályszegő közlekedési magatartásával. A közlekedési szabályszegések ellenőrzése és szankcionálása nem Önkormányzatunk jogköre, így a felmerült problémát továbbítjuk az illetékes hatóságok – Újbuda Közterület-felügyelet, illetve a Rendőrség – felé.

 

12.    A Gazdagréti tér 1. alatti Nyugdíjasház elé szeretnének zebrát, mert sok látás és hallás sérült, mozgásában már korlátozott idős ember kel itt át a buszmegállóhoz. Amennyiben erre nincs lehetőség akkor táblával jelöljék, hogy itt idős, beteg, rosszul látó és halló emberek felbukkanása várható.

Válasz: Az érintett területen a megjelenő gépjárműforgalom és gyalogosforgalom mértéke nem éri el a gyalogátkelőhely létesítéséhez szükséges szintet, így a Nyugdíjasház előtti területen gyalogátkelőhely kijelölésére nincsen mód.

 

13.    A Nyugdíjasház Rétköz utcára vezető részén az aszfaltot csak helyenként javították meg. További részeit is meg kellene csinálni.

14.   A Nyugdíjasház Rétköz utcai oldalán a Tűzkő utca felé vezető részen a lépcsők szétporladtak. Balesetveszélyesek. Javításuk szükséges.

13-14. kérdésekhez válasz: A Rétköz utca felé vezető járda, valamint a lépcső kijavítását Önkormányzatunkkal szerződéses viszonyban lévő kivitelezőtől megrendeltettem, a munka elkészült.

 

15. A Nyugdíjasház melletti zöldterület locsolása nem megoldható, mert a fűvágással levágták vízvételi hely csapját.

16.   A Nyugdíjasház körül az elburjánzott zöld bokrokat, fákat szeretnék, ha az Önkormányzat rendbe rakatná. Megritkítaná.

15-16. Válasz: A nyugdíjas ház melletti kerti csapot megjavíttatjuk és a növények metszését megrendeltük, mely már elkészült.

 

17.   Gazdagréten sok a fiatal, akik minden lehető és lehetetlen helyen gördeszkáznak. Szeretnének egy egyszerű gördeszka pályát, amely esetleg a Gazdagréti út eddig kihasználatlan részén a kutyafuttató környékén lehetne.

Válasz: A Gazdagréti út nyugati oldalán található zöldterület nagy része a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában található, így oda nem tervezhetünk gördeszka pályát. Ettől függetlenül megpróbálunk a gördeszkázásra alkalmas helyszínt találni.

 

18.      Budaörsi és Gazdagréti út találkozásánál (a Gazdagréti lakótelep vezető oldalon) most már létesítettek buszmegállót. Ezt köszönjük. Viszont többszöri kérésünk ellenére sem készült buszváró helyiség, annak ellenére, hogy a helyszínt már többször megszemlélték. Esőben, szélben (márpedig ez Gazdagrétre nagyon jellemző) a várakozás ezen a huzatos sarkon állva nagyon kellemetlen tud lenni. A buszváró helyiségben lévő padok pedig nagyon szükségesek lennének (ebben a gazdasági válságos, nehéz helyzetben) arra, hogy a Tesco-ba olcsó kenyérért, zsemléért stb. kiutazó nyugdíjasok a lakótelepi buszok megérkezéséig le tudjanak ülni.

Válasz: A tömegközlekedési eszközök forgalmi szervezése, valamint a felmerülő problémák és lakossági bejelentések kezelése a BKV Zrt. hatáskörébe tartozik, kérésüket jeleztük feléjük.

 

Kelenföldi Szomszédsági Önkéntesek által feltett kérdések Szőke Gáborhoz:

1.     Fogócska u és Zsombor u sarkán mikor kezdődik/ végződik a játszótér építése? A mellette lévő egyes fák beteg állapota miatt kérdezzük. Kinek a feladata a közterületi beteg fák gondozása, ellátása?

Válasz: A Zsombor utca és Tétényi út sarkán épülő játszótér építése, előre láthatólag augusztus közepén kezdődik és október közepéig fog tartani. A területen álló parki fákat kollégánk, Füri Klára tartja karban, az úttest és a járda közötti zöld sávban álló fasori fákat Várhegyi Krisztián kollégánk kezeli. 

 

 

És végül egy általános kérdés:

 

Hogy illeszkedik a Városüzemeltetési igazgatóság az önkormányzat rendszerébe, hogyan épül fel, milyen ügyekkel milyen jogkörben foglalkozik, az önkéntesek (meg úgy általában a lakosság) milyen ügyben, milyen módon, kit kell, hogy keressenek?

A Polgármesteri Hivatal 4 igazgatósága közül az egyik a Városüzemeltetési Igazgatóság.

Az alábbi osztályokból áll:

-        Vagyongazdálkodási Osztály: helyiségek és önkormányzati tulajdonú telkek bérbeadása

-        Beruházási Csoport: az önkormányzati tulajdonú épületek és sportudvarok beruházásával foglalkozik

-        Városüzemeltetési Osztály: közterületek üzemeltetése (utak, járdák, parkolók és zöldfelületek fenntartása, fejlesztése) és bérbeadása

 

vissza